Jak aktywność fizyczna wpływa na mózg?

Jak aktywność fizyczna wpływa na mózg?

Uznaje się, że aktywność fizyczna korzystnie wpływa na naszą kondycję psychofizyczną, a co to właściwie znaczy? W poniższym wpisie kilka ciekawostek dotyczących pracy mózgu w kontekście aktywności fizycznej.

Ćwiczenie fizyczne a procesy uwagowe 🤹

Regularne ćwiczenia aerobowe usprawniają procesy uwagowe. Dzieje się to dlatego, że trening poprawia efektywność sieci neuronalnych w obszarach mózgu, które odpowiadają za procesy uczenia się, a w szczególności kierowanie uwagą. Badania wykazały, że 13-14 latkowie cechowali się wyższym skupieniem uwagi na wykonywanym zadaniu, gdy przed nim mieli 30-minutowe zajęcia wychowania fizycznego. Młodzież lepiej skupiała się wtedy na zadaniu niż po 5-minutowej przerwie (Kubesch i in., 2009). Może dzięki temu wszyscy docenimy w-f na pierwszej lekcji o 8:00 rano przed sprawdzianem z matematyki?

Ćwiczenia fizyczne a pamięć 🧩

„Ty to chyba głowy kiedyś zapomnisz!” Czy te słowa brzmią znajomo? Jeśli tak, być może warto zacząć trening pamięci! Lub po prostu trening… Wykazano bowiem, że ćwiczenia fizyczne poprawiają pamięć! Dzieje się to za sprawą zwiększenia przepływu krwi i jakości połączeń neuronalnych w hipokampie, który odpowiedzialny jest za tworzenie śladów pamięciowych. Regularne treningi prowadzą także do wzrostu objętości w obszarze hipokampa, co powoduje poprawę pamięci przestrzennej. Badanie na dzieciach w wieku 7-9 lat pokazało, że regularne ćwiczenia fizyczne prowadziły do poprawy funkcjonowania pamięci roboczej, która odpowiedzialna jest za przechowywanie i przetwarzanie tymczasowej informacji (Kamijo i in., 2011).

Ćwiczenia fizyczne a stres 🧘‍♂️

Czeka Cię niedługo sprawdzian lub ważny dzień, całą dobę siedzisz zestresowany z nosem w książkach, chociaż najchętniej udałbyś się na spacer? Zrób sobie przerwę i idź się przewietrzyć! Aktywność fizyczna jest dobrym sposobem na obniżenie stresu! Osoby aktywne fizycznie odczuwają mniejsze skutki negatywne stresu niż osoby, które nie trenują. Dzieje się to za sprawą aktywności fizycznej powodującej aktywację osi podwzgórze-przysadka- nadnercza (układ pośrednio odpowiedzialny za m.in. odpowiedź organizmu na stres). Dzięki temu osoby trenujące są mniej wrażliwe na aktywację tej osi w sytuacjach stresowych (Gerber i.in., 2017).

Ćwiczenia fizyczne a depresja 🔋

Aktywność fizyczna może okazać się skuteczna w walce z depresją (Russo-Neustadt, i.in., 1999). Dodatkowo ma związek ze zmniejszeniem prawdopodobieństwa nawrotów epizodów depresyjnych w przyszłości (Hoffman, i.in., 2011). Ćwiczenia fizyczne powodują, że zmniejsza się poziom kinureniny- substancji, która ma działanie toksyczne dla mózgu i może powodować stany depresyjne (Rybakowski, 2019). Trening wiąże się także z wydzielaniem endorfin- hormonów szczęścia, które wprawiają w lepszy nastrój. Jednak należy pamiętać o tym, że depresja jest poważną chorobą i nie należy leczyć jej na własną rękę!

Ćwiczenia fizyczne a zdrowie 💪

Chyba wszystkim znany jest korzystny wpływ treningów fizycznych na organizm i ciało. Trening na świeżym powietrzu oczyszcza i odkaża drogi oddechowe, aktywność poprawia figurę, wytrzymałość i siłę. Nie wszyscy jednak wiedzą, że aktywność fizyczna powoduje pewne zmiany w mózgu, które mają wpływ na poprawę zdrowia! Otóż regularna aktywność fizyczna powoduje aktywację układu odpornościowego, dzięki czemu następuje wygaszanie nadmiernych procesów zapalnych w organizmie. Dzięki temu możliwe jest zmniejszenie prawdopodobieństwa zachorowania na np. choroby zwyrodnieniowe. Dodatkowo aktywność fizyczna zwiększa produkcję przeciwutleniaczy endogennych, które powodują, że organizm lepiej radzi sobie z wolnymi rodnikami, regulując procesy starzenia się (Moylan i.in., 2013).

Zobacz także

Depresja w sporcie

Depresja w sporcie

Osobowość w sporcie

Osobowość w sporcie

Mateusz Minda