Morsowanie - korzyści i zagrożenia

Morsowanie - korzyści i zagrożenia

Przyjrzyjmy się bliżej zyskującej ostatnio na popularności czynności jaką jest… morsowanie 🏊‍♀️

Coraz więcej osób decyduje się na zimowe kąpiele, ale jak to tak naprawdę jest z tym morsowaniem? 🤔

🕵️‍♀️👨‍🏫 Sprawdźmy co mówią o tym naukowcy! ⬇️

Morsowanie a witalność 🔋

Badania wykazały, że wraz z długością praktykowania morsowania, pływacy oceniali niżej odczuwane napięcie i zmęczenie. Zgłaszali także poprawę nastroju i pamięci. Charakteryzowali się większym wigorem. Czuli się bardziej energiczni, aktywni i szybcy niż osoby niepraktykujące morsowania (Manolis i.in., 2019). Kąpiel w wodzie o niskiej temperaturze stymuluje produkcję hormonów szczęścia, czyli endorfin, serotoniny, dopaminy i oksytocyny (Huttunen, Kokko, Ylijukuri, 2004). To z kolei skutkuje lepszym samopoczuciem.

Morsowanie a kontuzje 🤕

Wykorzystywanie niskich temperatur znajduje swoje zastosowanie w odnowie biologicznej i sporcie. Krioterapia wspomaga przywracanie utraconych funkcji narządu ruchu, w celu szybkiego odzyskania formy. Stosowana jest w leczeniu stłuczeń mięśni, krwiaków mięśniowych, skręceń stawów i uszkodzeń więzadeł. Można podejrzewać, że morsowanie daje podobne korzyści. Wyniki badań Ascensão i in.(2011) wskazują, że zanurzenie w zimnej wodzie po wysiłku jest skuteczne w redukcji markerów uszkodzenia mięśni. Poprawia ponadto zakres ruchomości w stawach (Wesołowski, Woźniak, Mila-Kierzenkowska 2011).

Morsowanie a stres 😨

Zimowe pływanie z wielokrotnym zanurzeniem w zimnej wodzie może wywoływać pozytywne zmiany adaptacyjne w systemie antyoksydacyjnym, co powoduje poprawę gotowości organizmu na czynniki stresowe. W związku z tym, u osób, które regularnie morsują, szybciej ustępują objawy stresu. Morsowanie odbywa się w warunkach ekstremalnych. Przyzwyczajenie się do nich stopniowo uodparnia organizm na codzienny stres (Manolis i.in., 2019). Wystawienie na intensywne, krótkotrwałe i powtarzalne bodźce zimna często jest stosowane w fizjoterapii, w celu zwiększenia wytrzymałości na stresory (Dugué, Leppänen 1999).

Morsowanie a ból 🩹

Badania wykazały, że morsowanie może mieć wpływ na zwiększenie progu bólu. Pływacy cierpiący na reumatyzm, astmę, fibromialgię lub artrozę zgłaszali, że morsowanie pomogło złagodzić bóle i zminimalizować objawy (Huttunen, Kokko, Ylijukuri, 2014). Wesołowski i in. (2011) także wskazują na to, że zimno (np. krioterapia) stanowi najsilniejszy środek przeciwbólowy. Co więcej wykazano, że podczas zimnych kąpieli uwalniają się betaendorfiny, które mają działanie zbliżone do morfiny – uśmierzają ból i dają poczucie większej swobody i radości (Zwierzchowska, 2019).

Morsowanie a metabolizm 🥗

Morsowanie przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej. Po nagłym ochłodzeniu organizmu, potrzebna jest energia, która ogrzeje mięśnie oraz krew. Zapasy energetyczne zgromadzone w postaci tłuszczu zostają uruchomione i wykorzystywane. W wyniku przekrwienia związanego z ekspozycją na ekstremalnie niskie temperatury poprawia się metabolizm i szybciej usuwane są z organizmu jego szkodliwe produkty (Wesołowski i in. 2017).

ZAGROŻENIA ❌

Regularny trening pływacki w zimnej wodzie wydaje się mieć pozytywny wpływ na różne układy w organizmie. Należy jednak pamiętać, że wiąże się z pewnymi zagrożeniami oraz posiada szereg przeciwwskazań. Może powodować m.in. hipotermię oraz wychłodzenie nerwowo-mięśniowe. Zaleca się, aby morsować stopniowo, z odpowiednim przygotowaniem i najlepiej pod nadzorem trenera! Warto podkreślić, że większość badań była prowadzona na nielicznych próbach, więc wnioski płynące z nich należy traktować z ostrożnością.

Zobacz także

Osobowość w sporcie

Osobowość w sporcie

Nadzieja na sukces w sporcie - cz. II

Nadzieja na sukces w sporcie - cz. II

Mateusz Minda