Motywacja w sporcie - jak ją wzbudzić?

Motywacja w sporcie - jak ją wzbudzić?

Piotr Żyła już jako bardzo młoda osoba wiedział, co jest jego marzeniem i nigdy z niego nie zrezygnował. To było jego motywacją i pomogło mu być wytrwałym sportowcem. Przykład innego wybitnego skoczka z Polski…Kamil Stoch jest kolejną osobą, która pokazuje jak ważnym jest wytrwałe dążenie do celu. Już w wieku 12 lat miał ogromną motywację, a sport był dla niego przyjemnością. Jako dziecko w słynnym wywiadzie telewizyjnym powiedział, że jego celem jest zdobycie złotego medalu olimpijskiego. Dziś wiemy, że udało mu się to osiągnąć nie raz, nie dwa, ale aż trzykrotnie!

W jaki sposób marzenia tych wybitnych sportowców przekształciły się w złote medale? 🤔

Jedną z odpowiedzi na to pytanie jest na pewno… motywacja. Każdy ma marzenia, ale nie każdy wierzy, że uda mu się je zrealizować. Motywacja jest początkiem jakiejkolwiek drogi. Jest siłą napędową popychającą do działania. Wyznacza kierunek dążenia, sprawiając, że sportowiec podejmuje zachowania nastawione na określony cel i zaspokojenie potrzeb. To od jej poziomu zależy zaangażowanie w dyscyplinie, wytrwałość mimo trudu i żmudnych treningów. Motywacja zdecyduje o tym czy będziesz w stanie podjąć wyrzeczenia lub wstać z ciepłego łóżka na trening przed świtem.

To jak się motywować? ℹ💪

W psychologii wyróżnia się dwa typy motywacji: wewnętrzną i zewnętrzną. Sportowiec, który trenuje dla własnej przyjemności (bez przymusu) jest zmotywowany wewnętrznie. Natomiast kiedy dla sportowca najważniejsze są korzyści takie jak tytuł, nagroda i podziw innych mówimy o motywacji zewnętrznej. Oba rodzaje często ze sobą współwystępują, dlatego warto nie trzymać się podziału na motywację „dobrą i złą”. Badania pokazują jednak, że czynniki wewnętrzne mają większą siłę motywującą (Behnke, Chlebosz, Kaczmarek, 2017). Warto więc pielęgnować motywację wewnętrzną i na tym skupia się psycholog sportu w swojej pracy. **Motywacja wewnętrzna powoduje, że sport wywołuje poczucie satysfakcji i spełnienia! **

Jakie korzyści daje silna motywacja? 🏆

Silnie zmotywowany zawodnik dąży do celu mimo przeszkód. Nie rezygnuje z treningu, kiedy nie dopisuje pogoda, a gdy spotka się z porażką na zawodach, wyciąga z niej naukę na przyszłość i motywację do samodoskonalenia. Potrafi stawiać sobie długoterminowe i ambitne cele (Pielas, 2018). Nie spoczywa na laurach i wciąż podnosi poprzeczkę. Silnie koncentruje się na działaniu, nie zbaczając na uwagi i docinki płynące z otoczenia. Wie czego chce i nie ogląda się za siebie. Czy to przekonuje Cię do stwierdzenia, że motywacja ma ogromną siłę?

Czy motywację można trenować? 🧠

Oczywiście, że tak! Istnieją ćwiczenia, które podnoszą poziom motywacji, bazując m.in. na nauce wyznaczania celów, skupianiu się na czynnikach przynoszących radość zawodnikowi oraz wizualizacji dalekosiężnych korzyści wewnętrznych. Weź przykład z mistrzów i pielęgnuj swoją motywację, a na pewno zauważysz, że droga do sukcesu jest nieco przyjemniejsza i bardziej efektywna.

Zobacz także

Odkryj swój potencjał

Odkryj swój potencjał

Jak aktywność fizyczna wpływa na mózg?

Jak aktywność fizyczna wpływa na mózg?

Mateusz Minda