Muzyka w sporcie

Muzyka w sporcie

Muzyka jest w stanie istotnie oddziaływać na samopoczucie i poziom pobudzenia człowieka. Muzykę można stosować zarówno w trakcie treningów, jak i w trakcie rywalizacji sportowej. W poniższym wpisie prezentujemy kilka istotnych szczegółów, które sprawią, że muzyka może być Twoją siłę w sporcie!

Szukasz pobudzenia lub brakuje ci relaksu? 🎼🧠

Pijesz za dużo kawy lub nie masz ochoty na wizytę na masażu relaksacyjnym? Łatwo temu zaradzić! Muzyka bowiem może wywoływać uczucie spokoju i pobudzenia! Dzięki niej poczujesz większą energię lub wyciszysz się po trudnym dniu. Procesy fizjologiczne wykazują skłonność do reakcji na rytm muzyki. Szybki i energiczny utwór powoduje m.in. szybsze bicie serca, większe tempo oddychania, mówiąc ogólnie - pobudza. Muzyka poprawia także reakcje afektywne i sprawność fizyczną (Renée, Parsons-Smith, 2020) A może energii Ci nie brakuje i szukasz sposobu na rozładowanie napięcia po treningu? Słuchanie muzyki o tempie do około 60 uderzeń na minutę (czyli tempie zbliżonym do tętna serca w stanie spoczynku) może wspomóc relaksację lub odprężenie. Efekt ten potęguje się, kiedy muzyka jest spokojna, długa, niezbyt głośna i dobrze się kojarzy (Pisarek, 2021). Łatwo jest znaleźć także wiele utworów, których teksty motywują do osiągania lepszych wyników na każdym treningu. Dlatego też muzyka często uważana jest za legalny środek dopingujący (Terry, Karagheorghis, 2014)!

Potrzebujesz czegoś, co poprawi Ci nastrój? Sięgnij po słuchawki? 🎧😊

Włączenie muzyki do aktywności fizycznej może zwiększyć radość sportowca i przyczynić się do maksymalizacji korzyści zdrowotnych (Madison, Paulin, Aasa, 2013; Bocian i in., 2019)! Słuchanie muzyki podczas treningu o niskiej lub średniej intensywności może odwrócić uwagę od zmęczenia, bólu mięśni i dystraktorów płynących z otoczenia, np. głośnych okrzyków na widowni, co z pewnością poprawi nastrój i wydajność. Dodatkowo badania ujawniły, że słuchanie utworów klasycznych z dawnych lat powoduje aktywację w mózgu sieci neuronalnych, tym samym wytwarzając poczucie przyjemności i radości (Menon, Levitin, 2005). Utwory często wywołują wspomnienia, dlatego słuchanie muzyki, która dobrze się kojarzy (np. z wygranymi zawodami), może poprawić nastrój np. przed treningiem. Nic więc dziwnego, że na wydarzeniach sportowych wykorzystywana jest muzyka, aby stworzyć atmosferę ekscytacji lub napięcia u widzów (Steinbach, 2008; Tubino, de Souza, Valladão, 2009).

Jeśli zmęczenie zmniejsza Twoją przyjemność z treningu, być może spodoba Ci się to, co teraz napiszę. Muzyka jest w stanie zapewnić zmniejszenie odczuwania wysiłku (Renée, Parsons-Smith, 2020)! W badaniach wykazano, że muzyka redukuje odczucie wysiłku poniżej 75% maksymalnej wydolności tlenowej o około 10%. Natomiast powyżej 75% muzyka nie zmniejsza uczucia wysiłku, ale wpływa na jego postrzeganie, czyli możliwe jest odbieranie intensywnego treningu jako przyjemniejszego (Terry, Karagheorghis, 2014).

Monotonny trening jest dla Ciebie nużący? 🏊‍♀️🎼📌🚵‍♀️

Wykonując długotrwałe powtarzanie sekwencji ruchów tracisz uwagę lub nudzisz się? Słuchanie muzyki może uprzyjemnić Twój trening! Poprzez swoje stałe tempo wpływa na synchronizację ruchów ciała z rytmem, co pomaga w treningach, które wymagają długiego powtarzania tych samych ruchów np. kolarstwo, pływanie, bieganie. Dzięki temu być może łatwiej będzie Ci trzymać odpowiednie tempo podczas ćwiczeń (Pisarek, 2021). Dodatkowo muzyka może wspomóc uczenie się! Paul Jernberg Jr. (były trener pływacki) prowadził badania, w których uczył sportowców pływania w różnym tempie. Aby poprawić postępy, tempo muzyki było stopniowo zwiększane. Badacz doszedł do wniosku, że trening z akompaniamentem muzyki był bardziej efektywny i wpływał na szybszy wzrost umiejętności (Terry, Karagheorghis, 2014).

Oczywiście nie każdy sportowiec musi lubić muzykę! Dla niektórych zawodników może okazać się to rozpraszające, irytujące lub po prostu uniemożliwiające usłyszenie rad płynących od trenerów. W takich przypadkach lepiej jest poczekać z włączeniem ulubionego utworu na czas po zawodach! 😊

Zobacz także

Poziom pobudzenia w sporcie - jaki odpowiedni dla Ciebie?

Poziom pobudzenia w sporcie - jaki odpowiedni dla Ciebie?

Trening mentalny

Trening mentalny

Mateusz Minda