Osobowość w sporcie

Osobowość w sporcie

Czy zdarzyło Ci się kiedyś zastanawiać czym sportowcy poszczególnych dyscyplin różnią się od siebie? Czy cechy osobowości mogą decydować o sukcesie? Jeśli tak, dziś przychodzimy z odpowiedzią! W tym wpisie znajdziesz różnorodne ciekawostki o osobowości w sporcie.

Osobowość a ryzyko 🎰

Jedni lubią poczuć dreszczyk emocji podczas wspinaczki górskiej, inni na samą myśl o wysokości wzdrygają się. Od czego zależy ta różnica? Badania wykazały, że osoby uprawiające sporty ekstremalne różnią się od osób, które ich nie praktykują, pod względem cech osobowości. Osoby ceniące w sporcie ryzyko charakteryzował wyższy poziom ekstrawersji oraz otwartości na doświadczenia, a także niższy poziom sumienności i neurotyzmu (Tok, Serdar, 2011).

Osobowość a sukces 🏆

Czy istnieją cechy osobowości, które mogą przybliżyć do sukcesu? Zgodnie z wynikami badań (Woodman i.in. , 2010) osoby bardziej sumienne wykazywały lepsze przygotowanie do zawodów. Dodatkowo osoby z wyższym poziomem stabilności emocjonalnej lepiej radziły sobie w trakcie zawodów. To dobry argument, żeby zacząć pracę nad sobą i nad zdolnościami mentalnymi!

ℤ### Zachowanie przy publiczności 📣 Pełne trybuny, głośny aplauz i okrzyki motywacyjne… każdemu pomagają czy może przeszkadzają? Badania wykazały, że sportowcy o wysokim poziomie ekstrawersji wydają się osiągać lepsze wyniki od introwertyków, gdy podczas rozgrywek/ zawodów obecna jest publiczność (Allen, Greenlees, Jones, 2013).

Strategie radzenia sobie 💪

Agresja, ucieczka czy rozwiązanie? Badania wykazały, że sportowcy zależnie od cech osobowości skłonni są wybierać różne strategie radzenia sobie. Sportowcy o niskim poziomie ugodowości, ekstrawersji i/lub stabilności emocjonalnej wykazali większą podatność na zachowania agresywne. Sportowcy o niskim poziomie otwartości i/lub stabilności emocjonalnej byli bardziej podatni na stosowanie strategii unikania, natomiast sportowcy o wysokim poziomie sumienności, ekstrawersji i/lub stabilności emocjonalnej częściej wskazywali na stosowanie strategii rozwiązania problemu (Allen, Greenlees, Jones, 2013).

Poziom 🥇

Czy elitarny sportowiec i amator różnią się od siebie czymś więcej niż poziomem? Dowiedziono, że elitarni sportowcy są bardziej ekstrawaganccy i bardziej stabilni emocjonalnie niż sportowcy na poziomie rekreacyjnym. Dodatkowo osoby rywalizujące w zawodach krajowych lub międzynarodowych są mniej neurotyczne oraz bardziej sumienne i ugodowe niż sportowcy rywalizujący w zawodach klubowych lub regionalnych (Allen, Greenlees, Jones, 2011).

Jakość życia 👌

Szukasz sposobu na szczęście i zadowolenie z życia? Uprawianie sportu wiąże się z uwalnianiem endorfin, znanych powszechnie jako hormony szczęścia. Dodatkowo sprzyja licznym kontaktom z innymi ludźmi, co satysfakcjonuje zwłaszcza ekstrawertyków (Argyle, 2005). Badania wykazały, że sportowców charakteryzuje wysoki poziom satysfakcji z życia (Podbielska, 2014)! Czy sportowcy dyscyplin indywidualnych i zespołowych różnią się od siebie w tym zakresie? Otrzymane wyniki dowiodły, że sportowcy dyscyplin zespołowych deklarowali wzrost poczucia jakości życia po rozpoczęciu aktywności sportowej częściej niż indywidualni. Natomiast sportowcy indywidualni częściej deklarowali doświadczanie uczucia szczęścia w ciągu dnia. Dla satysfakcji sportowców indywidualnych większe znaczenie miały dziedziny życia związane z „nastawieniem na siebie”, czyli okolicę miejsca zamieszkania, sytuację w kraju oraz osiągnięcia życiowe, natomiast dla piłkarzy ważniejsze były dziedziny związane z relacjami z innymi: stosunki z kolegami oraz współpracę z trenerem. Sportowcy indywidualni częściej deklarowali doświadczanie uczucia szczęścia w ciągu dnia (Derbis, Jędrek, 2010).

Czy istnieje uniwersalny model sportowca-mistrza?

Wnioski z badań nie prowadzą do jednoznacznych odpowiedzi czy istnieje uniwersalny model sportowca-mistrza o idealnej osobowości, która zapewni sukces, natomiast różnorodna osobowość wybitnych sportowców wydaje się to potwierdzać. Niemniej jednak jedno jest pewne. Praca nad sobą zawsze przynosi korzyści, nie tylko w sporcie, ale nawet w życiu codziennym. Kto wie, może pewnego dnia Ty zostaniesz inspiracją do stworzenia modelu mistrza?

Zobacz także

Psycholog sportu przez internet!

Psycholog sportu przez internet!

Jak aktywność fizyczna wpływa na mózg?

Jak aktywność fizyczna wpływa na mózg?

Mateusz Minda