Osobowość w sporcie

Osobowość w sporcie

Czy zdarzyło Ci się kiedyś zastanawiać czym sportowcy poszczególnych dyscyplin różnią się od siebie? Czy cechy osobowości mogą decydować o sukcesie? Jeśli tak, dziś przychodzimy z odpowiedzią! W tym wpisie znajdziesz różnorodne ciekawostki o osobowości w sporcie.

Osobowość a ryzyko 🎰

Jedni lubią poczuć dreszczyk emocji podczas wspinaczki górskiej, inni na samą myśl o wysokości wzdrygają się. Od czego zależy ta różnica? Badania wykazały, że osoby uprawiające sporty ekstremalne różnią się od osób, które ich nie praktykują, pod względem cech osobowości. Osoby ceniące w sporcie ryzyko charakteryzował wyższy poziom ekstrawersji oraz otwartości na doświadczenia, a także niższy poziom sumienności i neurotyzmu (Tok, Serdar, 2011).

Osobowość a sukces 🏆

Czy istnieją cechy osobowości, które mogą przybliżyć do sukcesu? Zgodnie z wynikami badań (Woodman i.in. , 2010) osoby bardziej sumienne wykazywały lepsze przygotowanie do zawodów. Dodatkowo osoby z wyższym poziomem stabilności emocjonalnej lepiej radziły sobie w trakcie zawodów. To dobry argument, żeby zacząć pracę nad sobą i nad zdolnościami mentalnymi!

ℤ### Zachowanie przy publiczności 📣 Pełne trybuny, głośny aplauz i okrzyki motywacyjne… każdemu pomagają czy może przeszkadzają? Badania wykazały, że sportowcy o wysokim poziomie ekstrawersji wydają się osiągać lepsze wyniki od introwertyków, gdy podczas rozgrywek/ zawodów obecna jest publiczność (Allen, Greenlees, Jones, 2013).

Strategie radzenia sobie 💪

Agresja, ucieczka czy rozwiązanie? Badania wykazały, że sportowcy zależnie od cech osobowości skłonni są wybierać różne strategie radzenia sobie. Sportowcy o niskim poziomie ugodowości, ekstrawersji i/lub stabilności emocjonalnej wykazali większą podatność na zachowania agresywne. Sportowcy o niskim poziomie otwartości i/lub stabilności emocjonalnej byli bardziej podatni na stosowanie strategii unikania, natomiast sportowcy o wysokim poziomie sumienności, ekstrawersji i/lub stabilności emocjonalnej częściej wskazywali na stosowanie strategii rozwiązania problemu (Allen, Greenlees, Jones, 2013).

Poziom 🥇

Czy elitarny sportowiec i amator różnią się od siebie czymś więcej niż poziomem? Dowiedziono, że elitarni sportowcy są bardziej ekstrawaganccy i bardziej stabilni emocjonalnie niż sportowcy na poziomie rekreacyjnym. Dodatkowo osoby rywalizujące w zawodach krajowych lub międzynarodowych są mniej neurotyczne oraz bardziej sumienne i ugodowe niż sportowcy rywalizujący w zawodach klubowych lub regionalnych (Allen, Greenlees, Jones, 2011).

Jakość życia 👌

Szukasz sposobu na szczęście i zadowolenie z życia? Uprawianie sportu wiąże się z uwalnianiem endorfin, znanych powszechnie jako hormony szczęścia. Dodatkowo sprzyja licznym kontaktom z innymi ludźmi, co satysfakcjonuje zwłaszcza ekstrawertyków (Argyle, 2005). Badania wykazały, że sportowców charakteryzuje wysoki poziom satysfakcji z życia (Podbielska, 2014)! Czy sportowcy dyscyplin indywidualnych i zespołowych różnią się od siebie w tym zakresie? Otrzymane wyniki dowiodły, że sportowcy dyscyplin zespołowych deklarowali wzrost poczucia jakości życia po rozpoczęciu aktywności sportowej częściej niż indywidualni. Natomiast sportowcy indywidualni częściej deklarowali doświadczanie uczucia szczęścia w ciągu dnia. Dla satysfakcji sportowców indywidualnych większe znaczenie miały dziedziny życia związane z „nastawieniem na siebie”, czyli okolicę miejsca zamieszkania, sytuację w kraju oraz osiągnięcia życiowe, natomiast dla piłkarzy ważniejsze były dziedziny związane z relacjami z innymi: stosunki z kolegami oraz współpracę z trenerem. Sportowcy indywidualni częściej deklarowali doświadczanie uczucia szczęścia w ciągu dnia (Derbis, Jędrek, 2010).

Czy istnieje uniwersalny model sportowca-mistrza?

Wnioski z badań nie prowadzą do jednoznacznych odpowiedzi czy istnieje uniwersalny model sportowca-mistrza o idealnej osobowości, która zapewni sukces, natomiast różnorodna osobowość wybitnych sportowców wydaje się to potwierdzać. Niemniej jednak jedno jest pewne. Praca nad sobą zawsze przynosi korzyści, nie tylko w sporcie, ale nawet w życiu codziennym. Kto wie, może pewnego dnia Ty zostaniesz inspiracją do stworzenia modelu mistrza?

Zobacz także

Trening mentalny

Trening mentalny

Piątek 13-go - pech czy szczęście?

Piątek 13-go - pech czy szczęście?

Mateusz Minda